Dolar aldı başını gidiyor. Kediye “nankör” derken insanları tanımadan koyduğumuz bu sıfat ile kedilere nankörlük yapmışız. Dolar aldı başını gidiyor! Durumu anlatmak için yaşadığım olayı anlatayım…

Amerikan Starbucks kafede otururken, kafenin önüne Alman üretimli son model bir Mercedes yanaştı. İçinden İtalyan ayakkabı ve İngiliz takım elbisesiyle tüm gözleri üzerine çeken orta yaşlı bir bey indi.

Gözündeki İtalyan Ferre gözlüğünü çıkarıp kafede sipariş için oluşan sıraya girdi. Sürekli İsviçre’den aldığı Hublot saatine bakması sırada beklemekten son derece memnuniyetsiz olduğunu gösteriyordu.

Tayvan’da imal edilmiş karton bardakta, adını dahi telaffuz edemediği içecek siparişini teslim aldıktan sonra teras bölümünde, benim oturduğum masanın yanındaki masaya oturdu.

Ceketinin cebinden Hollanda Dupont rezistanslı çakmağını ve Küba’dan aldığı purosunu çıkarıp ateşledi. Cebinde ağırlık yapmış olacak ki Fransız Louis Vuitton cüzdanını, araba anahtarını ve gözlüğünü masasının üzerine koydu.

Sonra elindeki Amerikan Apple telefonu ile başladı her biri Amerikan ve Rus olan sosyal medya uygulamalarında gezinmeye…

Beni fark etmiş olacak ki dönüp Hollanda Booking.com sitesinden rezervasyon yaptırdığı otelin yerini sordu. Tarif ettim.

Kahvesinden bir yudum aldı ve derin bir iç çekerek “ne olacak bu ülkenin hali? Dolar aldı başını gidiyor!” diye sohbeti devam ettirmek istedi.

Hiçbir şey söylemedim; ne diyebilirim ki? En nihayetinde bende tüm bu olup biteni sizlere anlatırken farklı bir yerde değildim…